37 lat mija od pamiętnego Sierpnia, który zmienił Polskę i świat. Robotnicze protesty – ze stoczniami na czele – przywróciły ludziom godność i nadzieję. Na czele komitetu strajkujących w Szczecinie robotników ze stoczni im. Adolfa Warskiego stanął Marian Jurczyk, uczestnik wydarzeń z grudnia 1970.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod jego przewodnictwem zgłosił 36 postulatów. Do Szczecina na rozmowy ze strajkującymi przyjechał wicepremier Kazimierz Barcikowski. W dniu 22 sierpnia delegacja rządowa rozpoczęła rozmowy z MKS, a dzień później rozpoczął się strajk generalny na Wybrzeżu.

Niespełna tydzień później w Szczecinie historia zmieniła swój bieg – 30 sierpnia zostało podpisane pierwsze porozumienie między stroną rządową i strajkującymi. W tle wrzała cała Polska, w strajkach obejmujących 700 zakładów brało udział ok. 750 tys. osób. 31 sierpnia Lech Wałęsa i w Gdańsku wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie. Strajkujące w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zakłady podjęły 1 września pracę. 10 listopada 1980 r. Sąd Najwyższy zarejestrował NSZZ „Solidarność”, do którego wkrótce należało już niemal 10 mln członków. Polska wstąpiła na drogę do wolności.