Stocznia Szczecińska zdobyła zamówienie na wybudowanie elementów kadłubów do sześciu statków wycieczkowych. Jest to już kolejny kontrakt podpisany przez stocznię w ostatnim czasie.

Jak poinformował zarząd stoczni, 23 lipca rozpoczął się przeładunek blach w ramach realizacji nowego kontraktu dla klienta zagranicznego. Blachy posłużą do budowy elementów morsko-rzecznych statków pasażerskich mających ok. 135 m długości i 11 m szerokości. W ramach umowy, stocznia wykona sekcje skrajne jednostek, czyli sekcję dziobową, rufową i denną.

Prezes stoczni Andrzej Strzeboński w wypowiedzi dla Radia Szczecin poinformował, że do Szczecina dotarło już tysiąc ton blach, z których jednostki będą wykonywane.

To będą pasażerskie jednostki morsko-rzeczne z czterema pokładami powyżej pokładu głównego, a więc jednostki wysokie. Cięcie blach i wykonywanie sekcji jednostek rozpocznie się w sierpniu.

Jest to kontrakt bardzo korzystny, jak wszystkie do tej pory w Stoczni Szczecińskiej. Przypomnę, że jesteśmy tą stocznią, która jest niezadłużona, która ma czysty, nieobciążony majątek i konsekwentnie od 27 miesięcy realizuje miesiąc w miesiąc zysk. To znaczy, że stocznia ma trwałą rentowność – tłumaczy Andrzej Strzeboński.

Kontrakt ma zostać zrealizowany do końca roku.

Przypomnijmy, że w maju tego roku w Stoczni Szczecińskiej podpisano pierwsze od lat samodzielne kontrakty na budowę dwóch tzw. coasterów, czyli wielozadaniowych masowców. Będą to jednostki o długości 89,5 metra, szerokości 12,9 metra, mocy maszynowni 1 380 do 1 600 KV i nośności 2 800 DWT.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Spółką zarządzającą aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa był Szczeciński Park Przemysłowy. Park zarządzał terenami z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami. Niedawno Park powrócił do historycznej nazwy Stocznia Szczecińska.

 

Źródło: Radio Szczecin